Co i jak czyli przepisy drogowe na Słowacji

#fox2plus #przepisy drogowe #porady #Słowacja #moto trip

Przepisy drogowe na Słowacji nie różnią się zbytnio od Polskich, dla przypomnienia pieszy ma bezwzględnie prawo pierwszeństwa na przejściu dla pieszych. Obowiązuje jazda z zapiętymi pasami bezpieczeństwa (także na tylnych siedzeniach) oraz zakaz używania telefonu komórkowego przez kierowcę w trakcie jazdy.
Przejazd słowackimi autostradami, drogami ekspresowymi oraz drogami I klasy podlega opłatom. Przed wjazdem na drogi objęte opłatami umieszczona jest stosowna informacja (znak z białym samochodem na niebieskim tle). UWAGA motocykle nie potrzebują winiety.

Zasady drogowe:
Dozwolona maksymalna prędkość w terenie zabudowanym wynosi 50 km, poza terenem zabudowanym – 90 km a na autostradzie – 130 km.
Zawartość alkoholu we krwi kierowcy nie może przekraczać 0,00 promila. Każdy kierujący, który odmówi poddania się badaniu na zawartość alkoholu we krwi, traktowany jest jako osoba będąca pod wpływem alkoholu.
Przez cały rok obowiązuje jazda z włączonymi światłami mijania.

Dodatkowe wymagania: 
Apteczka zgodna z DIN 13164, kamizelki odblaskowe (musi być też dla pasażera czyli w moto 2 szt.), komplet bezpieczników i żarówek

Przydatne telefony:
112 – numer alarmowy
158 – policja
159 – straż miejska
155 – pogotowie ratunkowe
150 – straż pożarna
+421 2 5949 0211 – Ambasada RP w Bratysławie tel. czynny w godz. urzędowania
+421 911 133 853 – Ambasada RP w Bratysławie tel. w nagłych wypadkach tel. dyżurny po godzinach urzędowania

Źródło: Ambasada RP , Wikipedia

Aktualna cena paliwa Pb95 na Słowacji.

Oświadczenie o zdarzeniu drogowym (54 pobrania)

Autor: fox2plus