Co i jak czyli przepisy drogowe na Węgrzech

#fox2plus #przepisy drogowe #porady #Węgry #moto trip #trip #travel

Przepisy drogowe na Węgrzech nie różnią się zbytnio od Polskich, na drogach publicznych, poza terenem zabudowanym samochody – także w dzień i przy dobrej widoczności – powinny poruszać się z włączonymi światłami do jazdy dziennej lub światłami mijania. Na terenie zabudowanym stosowanie świateł do jazdy dziennej lub mijania zabudowanym nie jest obowiązkowe. Obowiązkowe jest zapinanie pasów bezpieczeństwa.
Przejazd węgierskimi autostradami podlega opłatom. Przed wjazdem na drogi objęte opłatami umieszczona jest stosowna informacja.

Zasady drogowe:
Dozwolona maksymalna prędkość w terenie zabudowanym wynosi 50 km, poza terenem zabudowanym – 90 km a na autostradzie – 130 km, na drodze ekspresowej – 110 km.
Zawartość alkoholu we krwi kierowcy nie może przekraczać 0,00 promila. Każdy kierujący, który odmówi poddania się badaniu na zawartość alkoholu we krwi, traktowany jest jako osoba będąca pod wpływem alkoholu.
W razie wypadku, jeżeli nie doszło do obrażeń ciała, szkody materialne nie są znaczące, jedna ze stron uznaje, że ponosi pełną odpowiedzialność za spowodowanie wypadku, wystarczy wypełnić raport o wypadkach (na dole strony wzór do pobrania).

Dodatkowe wymagania: 
Apteczka zgodna z DIN 13164, kamizelka powinna być używana przez kierowcę czy pasażera w przypadku wyjścia z pojazdu (np. awarii) w terenie niezabudowanym, na autostradach i drogach szybkiego ruchu. W nocy lub przy ograniczonych warunkach widoczności piesi i osoby przebywające na drodze lub na jej poboczu drogi muszą nosić kamizelki odblaskowe, mimo że sam brak kamizelki w samochodzie nie jest obowiązkowy.

Przydatne telefony:
112 – numer alarmowy
107 – policja
104 – pogotowie ratunkowe
105 – straż pożarna
+ 36 1 413 82 06 – Ambasada RP w Budapeszcie tel. czynny w godz. urzędowania
+ 36 20 472 95 02 – Ambasada RP w Budapeszcie tel. w nagłych wypadkach tel. dyżurny po godzinach urzędowania
+36 1 345 1800 – pomoc drogowa

Źródło: Ambasada RP , Wikipedia

Aktualna cena paliwa Pb95 na Węgrzech.

Oświadczenie o zdarzeniu drogowym (57 pobrań)

Autor: fox2plus