Co i jak czyli przepisy drogowe w Portugalii

 #fox2plus #przepisy drogowe #porady #Portugalia #moto trip #trip

Przepisy drogowe w Portugalii nie różnią się zbytnio od Polskich, obowiązuje jazda z zapiętymi pasami bezpieczeństwa (także na tylnych siedzeniach) oraz zakaz używania telefonu komórkowego przez kierowcę w trakcie jazdy.
Przejazd portugalskimi autostradami, drogami ekspresowymi podlega opłatom. Nie należy wjeżdżać na autostrady przez bramki oznaczone jako Via Verde, ponieważ są one zarezerwowane dla pojazdów mających elektroniczne urządzenia umożliwiające pobieranie opłaty bezpośrednio z konta bankowego. Autostrady/ drogi ekspresowe SCUT z elektronicznym system poboru opłat są oznaczone symbolem electronic toll only i nie posiadają bramek wjazdowych. Opłaty są pobierane za pośrednictwem elektronicznego urządzenia umieszczanego na przedniej szybie pojazdu bądź w formie biletów Toll Card lub biletów wirtualnych. Wiecej informacji znajdziemy tu.

Zasady drogowe:
Dozwolona maksymalna prędkość w terenie zabudowanym wynosi 50 km, poza terenem zabudowanym – 90 km, na drogach szybkiego ruchu – 100 km, a na autostradzie – 120 km.
Zawartość alkoholu we krwi kierowcy nie może przekraczać 0,50 promila.

Dodatkowe wymagania:
brak

Przydatne telefony:
112 – numer alarmowy (policja, pogotowie, straż i itp.)
+351 21 304 14 37 – Ambasada RP w Lizbonie tel. czynny w godz. urzędowania
+351 913 254 442 – Ambasada RP w Lizbonie tel. w nagłych wypadkach tel. dyżurny po godzinach urzędowania
 +351 808 200 300 – pomoc drogowa 24h

Źródło: Ambasada RP , Wikipedia

Aktualna cena paliwa Pb95 w Portugalii.

Oświadczenie o zdarzeniu drogowym (57 pobrań)

Autor: fox2plus